Molo Południowe i Skwer Kościuszki w Gdyni

Atrakcje

Skwer Kościuszki i Molo Południowe

Skwer Kościuszki to zdecydowanie turystyczne centrum Gdyni. To tu z pewnością skierujesz swoje pierwsze kroki. I nic w tym dziwnego. Liczne restauracje, bary, sklepy z pamiątkami i wreszcie Molo Południowe – gdybyś miał przyjechać choćby na godzinę do Gdyni, to warto wybrać właśnie to miejsce. Przy molo zacumowane są: Okręt-Muzeum ORP „Błyskawica”, Statek-Muzeum „Dar Pomorza” i „Dar Młodzieży”. Po przeciwnej stronie znajduje się Akwarium Gdyńskie MIR.

Plaża miejska w Gdyni

Ze skweru już tylko kilka kroków dzieli Cię od plaży miejskiej w Gdyni. I choć w mieście funkcjonują jeszcze trzy inne plaże (Redłowo, Orłowo i Babie Doły) – to ta plaża jest zdecydowanie najbliżej centrum. W wakacje znajduje się tu oczywiście strzeżone kąpielisko. Na plaży znajduje się również rozległy plac zabaw dla dzieci. A tuż obok kawiarnie i restauracje.

Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego

Jeżeli jesteś piechurem i chcesz przespacerować się na molo w Orłowie (do przejścia masz około 5 km) – dobrym punktem startu będzie właśnie plaża miejska, na której początek ma bulwar nadmorski. Bulwar poza funkcją rekreacyjną, pełni również rolę falochronu zabezpieczającego brzeg przed działaniem sztormów. Spacerując bulwarem można podziwiać odlew „Gdyńskie Rybki” i rzeźby „Tym, którzy odeszli na wieczną wachtę” oraz „Powrót do domu”.

Punkt widokowy Kamienna Góra

Chcesz zobaczyć panoramę Gdyni? Wybierz się na punkt widokowy wznoszący się na wysokość 52 m n.p.m. (wejście niedaleko plaży miejskiej). Można dostać się tam na pieszo po schodkach bądź kolejką (jej dolna stacja jest zlokalizowana w pobliżu Teatru Muzycznego). Kolejka kursuje bezpłatnie od godz. 10 do 22. Z tarasu widokowego pięknie prezentuje się Zatoka Gdańska, port gdyński i skwer. Charakterystycznym elementem tego miejsca jest wysoki krzyż.

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej

Największy teatr muzyczny w Polsce zlokalizowany jest właśnie w Gdyni. Dodatkowo, jest on zaraz po Teatrze Wielkim w Warszawie, jednym z największych pod względem liczby miejsc na widowni. Trzy sale mieszczą łącznie ponad 1500 widzów. Początkowo teatr powstał w Gdańsku w 1957 roku. Oficjalne otwarcie teatru w gdyńskim budynku nastąpiło w 1979 roku. W roku 2010 nastąpiła jego rozbudowa, co wiązało się m.in. z tym, że jego powierzchnia wzrosła do 19 tys. m2, a budynek otrzymał nowy kształt, zainstalowano najnowocześniejsze oświetlenie i elektroakustykę. Rocznie miejsce to odwiedzane jest przez ponad 100 tys. widzów. To tu mają miejsce takie wydarzenia jak Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Ladies’ Jazz Festival, Festiwal Szekspirowski, a także Festiwal Teatrów Muzycznych.

Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum powstało w 1953 roku i od tamtego czasu gromadzi eksponaty związane z historią polskiej marynarki wojennej. Muzeum kilkakrotnie zmieniało swoją siedzibę. W 2012 roku odbyło się uroczyste otwarcie w nowym budynku, w którym mieszczą się wystawy stałe, a tuż obok plenerowe. Częścią muzeum jest również ORP „Błyskawica”, najstarszy na świecie zachowany dziś niszczyciel, aktywnie uczestniczący w II wojnie światowej. Okręt jest niedostępny dla zwiedzających w okresie zimowym.

Muzeum Miasta Gdyni

Będąc w Muzeum Marynarki Wojennej nie sposób nie odwiedzić Muzeum Miasta Gdyni. A to dlatego, że obydwa ośrodki mieszczą się w tym samym budynku przy bulwarze nadmorskim. Gdyńskie muzeum działa od 1983 roku. Choć jego początków można dopatrywać się w działającej od 1968 roku Miejskiej Bibliotece Publicznej. Wówczas to na siedzibę Działu Dokumentacji Historii Miasta przeznaczono zabytkowy Domek Abrahama na ulicy Starowiejskiej. Zgromadzono jednak tak dużo eksponatów, że z biegiem czasu funkcje magazynowe i wystawiennicze przejął pawilon na ul. Waszyngtona 21. Uroczyste otwarcie nowej siedziby nastąpiło w 2007 roku.

Muzeum Emigracji w Gdyni

Muzeum Emigracji w Gdyni to młoda placówka na mapie tego miasta. Udostępniona została zwiedzającym w 2015 roku i dokumentuje historię emigracji Polaków. Siedzibą muzeum jest budynek Dworca Morskiego w Gdyni i stał się on siedzibą nieprzypadkowo. To tu znajdowało się miejsce przedwojennego ruchu pasażerskiego, a do wybuchu wojny z dworca wypłynęły setki tysięcy ludzi. Podczas wojny budynek został poważnie uszkodzony i musiało minąć 70 lat, by go odbudowano. Poza częścią ekspozycyjną w obiekcie działa księgarnia, bistro i restauracja oraz od września do marca Klub Filmowy.

Centrum Nauki EXPERYMENT

Placówka ta została otwarta w 2007 roku w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. W 2013 Centrum rozpoczęło działalność w nowej siedzibie. To miejsce idealne do tego, by spędzić tam kilka godzin oglądając wystawy interaktywne, pokazy naukowe czy biorąc udział w warsztatach np. z astronomii. Na miejscu znajduje się bistro.

Molo i klif w Orłowie

To miejsce hipnotyzuje malowniczym widokiem na zatokę i klif. Nic więc dziwnego, że stało się już wizytówką miasta. Klif rozciąga się na długości około 650 m, a jego największe przewyższenie dochodzi do 40 m n.p.m. Warto się tam wybrać, i zobaczyć klif póki jeszcze można. Jego zbocza podmywane są przez fale i szacuje się, że za kilkadziesiąt lat klif może już zniknąć. 10 minut od klifu na pieszo w stronę Sopotu znajduje się popularne Molo Orłowo mierzące 180 metrów. Będąc w okolicy warto odwiedzić również Domek Żeromskiego, w którym przez kilka miesięcy ten wybitny pisarz mieszkał.

Niezależnie od tego, na jakie gdyńskie atrakcje się zdecydujesz pamiętaj, że Hola Gdynia, położona w centrum miasta, to idealna baza wypadowa. Sprawdź nasze aktualne oferty pakietowe!

plaza

900m
od plaży

skm

700m
od stacji pkp

relaxroom

Relax
Room

kitchen

Dostęp
do kuchni

elevator

Dostępna
winda

parking

650m
bezpłatny parking

Udostępnij:
We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies.