Teatr w Gdyni

Teatry i Gdynia, czyli nieoczywista trójmiejska atrakcja

Gdynia i teatry – to słowa nie do pary – tak pomyśli niewtajemniczona osoba. Morze i plaża, port, stocznia to dość oczywiste skojarzenia. A jednak, w Gdyni z powodzeniem funkcjonuje kilka teatrów. A do Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej ściągają widzowie z całej Polski, a nawet Europy.

Funkcjonują tu również mniejsze ośrodki kultury, jak Akrobatyczny Teatr Tańca Mira-Art, który prezentuje widowiska, które wymagają od aktorów wysiłku, synchronizacji ruchów i ogromnego skupienia. W Gdyni działa również amatorski Bałtycki Teatr Różnorodności, wspierany przez Gdyńskie Centrum Kultury. I oczywiście większe jednostki: Teatr Gdynia Główna, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej. Łącznie na gdyńskich salach teatralnych, jak podaje GUS, tylko w 2021 roku zasiadło ponad 230 tys. widzów. Skąd zatem ta miłość do teatru?

Pierwszy teatr w Gdyni – historia

Wszystko zaczęło się 14 maja 1922 roku. W tym dniu, w Gdyni wystawiono pierwszy spektakl teatralny. Ponieważ nie było wówczas teatru, za miejsce inscenizacji posłużyła sala restauracyjna Augustyna Józefa Skwiercza, przy dzisiejszej ul. Starowiejskiej 1. Przed publicznością wystąpił Teatr Narodowy z Torunia pod kierownictwem Mieczysława Szpakiewicza w sztuce „Obrona Częstochowy” Elżbiety Bośniackiej. I choć warunki, w jakich grali aktorzy były dość skromne, a cena biletów dość wysoka (pierwsze miejsca kosztowały 700 marek), cała sala wypełniona była widzami. Dochód ze sprzedaży biletów przekazano na potrzeby Polskiego Czerwonego Krzyża.

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni

Kolejny, bardziej współczesny, teatr rozpoczął działalność 24 października 1959 roku. W pierwszych latach swojej działalności nazywany był Sceną Objazdową Teatru Wybrzeże. Nie posiadał bowiem ani swojej sceny ani sali prób. W 1964 roku zmieniono nazwę na Teatr Ziemi Gdańskiej z siedzibą w Gdyni. Kolejna zmiana przyszła w 1974 roku, wówczas to zaczął funkcjonować pod nazwą Teatr Dramatyczny. 4 lata później teatr zyskał swoją pierwszą stałą scenę przy ul. Bema, którą dostał w spadku po Teatrze Muzycznym. W 1991 roku po raz kolejny zmieniono nazwę, tym razem na Teatr Miejski. A w 2000 roku teatr za patrona przyjął Witolda Gombrowicza.

Teatr prowadzi również działalność edukacyjną i artystyczną. W 2006-2019 organizował Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Częścią teatru jest również Scena Letnia Teatru Miejskiego im W. Gombrowicza w Gdyni, która funkcjonuje na plaży koło mola w Orłowie. Tu odbywają się występy kabaretowe, recitale piosenek oraz inne imprezy plenerowe. Od 2012 roku Teatr Miejski wystawia swoje spektakle również pod pokładem żaglowca „Dar Pomorza”.

Teatr Gdynia Główna

Kolejna instytucja, Teatr Gdynia Główna mieści się w nietypowym miejscu, w podziemiach Dworca Głównego PKP, który kiedyś pełnił też funkcję schronu przeciwlotniczego. W 2016 roku teatr nagrodzono Nagrodą Artystyczną Prezydenta Miasta Gdyni „Galionem Gdyńskim” w kategorii animacja kultury, zaś w 2017 roku instytucja otrzymała nagrodę „Srebrnego Śledzia” za projekt Gdynia ReAktywacja (najlepsza inicjatywa roku). Teatr Gdynia Główna wychodzi poza schemat klasycznego teatru. Misją zespołu jest m.in. wzmacnianie postaw aktywnych i prospołecznych oraz wyrównywanie szans życiowych, w szczególności w dostępie do kultury i edukacji.

Nie dziwi więc fakt, że Teatr Gdynia Główna, przy udziale miasta organizuje coroczne edycje Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego Pociąg do Miasta. Tematem przewodnim IX edycji Festiwalu, który w tym roku odbędzie się 7-13 sierpnia 2023 r. jest WiejskoMiejskość. Przed publicznością wystąpią teatry, stowarzyszenia teatralne oraz twórcy offowi z całej Polski.

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej

Kolejny rozsławiony na całą Polskę Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej działa od 18 maja 1958 roku, obecnie znajduje się tuż przy plaży i jednej z głównych ulic Gdyni – Świętojańskiej. Przez cały czas swojego istnienia teatr przygotował ponad 450 premier: operetek, musicali, spektakli baletowych, koncertów itp. Sympatycy teatru dobrze znają takie tytuły jak: „Jesus Christ Superstar”, „Skrzypek na dachu”, „Lalka”, „Chłopi”, „Les Miserables” czy „Hairspray”.

Początkowo, teatr funkcjonował w siedzibie przy ul. Bema 26, dopiero później przeniósł się na Plac Grunwaldzki. Premierowo zagrał spektakl „Krakowiacy i górale”. W 1992 roku instytucja otrzymała imię Danuty Baduszkowej, wieloletniej dyrektorki teatru. W 2010 roku rozpoczęto modernizację i rozbudowę budynku, który został m.in. podwyższony o 6 metrów i dobudowano w nim nową scenę.

Trzy sceny teatru pomieszczą łącznie ponad 1500 osób. Tym samym Teatr Muzyczny w Gdyni jest największym i najbardziej nowoczesnym teatrem muzycznym w kraju.

Hotel w pobliżu Teatru Muzycznego w Gdyni

Teatralna scena Gdyni rozsławiona jest na całą Polskę. Nic więc dziwnego, że co roku przyjeżdżają tu dziesiątki turystów głodnych sztuki, poszukując jednocześnie komfortowego noclegu, możliwie jak najbliższej teatru.

Hola Gdynia, klimatyczna zabytkowa kamienica z 42 pokojami, mieści się niedaleko Teatru Muzycznego. To zaledwie 1 kilometr, czyli 10 minut spacerem. Niedaleko też znajduje się Teatr Gdynia Główna oraz Teatr Miejski (ok. 1,5 km).

Dodatkową zaletą zarezerwowania pokoju w Hola Gdynia, jest parking blisko obiektu. Oznacza to, że do Teatru Muzycznego nasi gości mają kilka kroków. To bardzo ważny aspekt, ponieważ w przestrzeni miejskiej, zwłaszcza w weekendy i podczas dużych wydarzeń, niestety widzowie teatru mają problem ze znalezieniem wolnego miejsca.

Bardzo chętnie wysłuchujemy relacji ze spektakli i operetek, którymi raczą nas nasi goście. Tak się składa, że wielu z nich to bowiem jednocześnie widzowie Teatru Muzycznego!

W naszym obiekcie jest również możliwość bezobsługowego meldowania. Goście dostają od nas kod do drzwi i bez problemu mogą dostać się do pokoju nawet w późnych godzinach nocnych. Rano natomiast na poziomie -1 czeka pyszne śniadanie, które już wiele osób pozytywnie zaskoczyło.

Zastanawiasz się, jakie teatry w Gdyni możesz odwiedzić? Szukasz hotelu blisko Teatru Muzycznego? Organizujesz wycieczkę dużej grupy do teatru? Skontaktuj się z nami!

Udostępnij:
We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies.