Koło widokowe AmberSky, wieża Bazyliki Mariackiej, Kamienna Góra, wieża widokowa Gdynia Kolibki czy latarnia morska w Sopocie – poznaj razem z nami punkty widokowe w Trójmieście, które warto odwiedzić!
Gdańsk, Sopot i Gdynia łącznie zajmują ponad 400 km2. Nic więc dziwnego, że poznając Trójmiasto szukamy miejsc, z których możemy zobaczyć panoramę. Jakie punkty widokowe warto zobaczyć? Wybór, na pewno nie jest łatwy. W samym Gdańsku możemy naliczyć ponad 20 punktów widokowych! Spróbujemy jednak podjąć wyzwanie i zaprezentować Wam subiektywny przewodnik po punktach widokowych, które warto odwiedzić będąc w Gdańsku, Sopocie i Gdyni.
Trójmiasto: punkty widokowe Gdańsk
Wieża widokowa Pachołek Gdańsk Oliwa to jedno z najczęściej i najchętniej odwiedzanych miejsc. Zobaczymy stąd panoramę na miasto i na Zatokę Gdańską. Wieża widokowa o wysokości 15 metrów powstała na wzgórzu o wysokości 107 m n.p.m. W sprzyjających okolicznościach pogodowych mamy stąd widok nawet na półwysep Helski.
Taras widokowy Olivia Star jest również chętnie odwiedzanym miejscem w Gdańsku. Taras ten jest ponadto położony najwyżej ze wszystkich punktów widokowych, bo aż na 32 piętrze. Z tarasu można podziwiać panoramę Gdańska, Sopotu i Gdynię Orłowo. Wejście na taras jest płatne. Ponadto wcześniej lepiej sprawdzić godziny otwarcia.
Punkt widokowy na Górze Gradowej, choć znacznie niższa od wcześniejszych punktów widokowych, również jest popularnym miejscem wypraw. Góra Gradowa to wzniesienie o wysokości 46 m n.p.m., zlokalizowane na terenie grodziska. Na jej szczycie powstał w 1655 roku, służący do obrony miasta, Bastion Jerozolimski. Charakterystyczny dla tego miejsca jest również wysoki krzyż. W pobliżu Góry Gradowej znajduje się Centrum Hewelianum z wystawami multimedialnymi i zajęciami edukacyjnymi dla dzieci i młodzieży.
Wieża Bazyliki Mariackiej wznosi się na wysokość 82 metrów i co ciekawe w rzeczywistości to niedokończona budowa. Pierwotnie planowano konstrukcję blisko dwa razy wyższą. Sam kościół może pochwalić się tym, że to największa tego typu ceglana, sakralna budowla o długości 105 metrów, szerokości 60 metrów i wysokości 27-30 metrów, mogąca pomieścić 25 tysięcy osób. Planując wejście na wieżę, warto mieć na uwadze, że do pokonania mamy ponad 400 schodów!
Koło widokowe AmberSky to bardzo popularna atrakcja Gdańska. Będąc na Starym Mieście koniecznie trzeba się tam udać i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Wysokość koła to 50 m n.p.m. Z gondoli możemy podziwiać starówkę, stadion, stocznię z żurawiami, a nawet odległy Hel z zupełnie nowej perspektywy. Amber Sky to oczywiście atrakcja komercyjna, a więc płatna. Warto też zapoznać się z godzinami otwarcia diabelskiego młyna.
Trójmiasto: punkty widokowe Sopot
Latarnia morska w Sopocie choć formalnie już latarnią morską nie jest, to jednak z przyzwyczajenia ten punkt widokowy tak właśnie jest nazywany. Obiekt mieści się tuż przy sopockim molo. Latarnię można odwiedzać cały rok, z jej tarasu rozciąga się panorama na Zatokę Gdańską, Trójmiasto i Sopot. Wstęp na latarnię jest płatny. Warto wcześniej sprawdzić godziny otwarcia i ewentualnie zarezerwować wizytę.
Punkt widokowy przy Wzniesieniu Strzeleckim to taras widokowy na wysokości około 80 m n.p.m. Wzniesienie Strzeleckie, znane również jako Strzeleckie Wzgórze, usytuowane jest w pobliżu Opery Leśnej, między ulicami Zacisze i Moniuszki. Na tarasie, który całkiem niedawno poddany był renowacji, ustawione są ławki. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by zostać tam dłuższą chwilę i pozachwycać się widokiem na morze i zieleń.
Punkt widokowy Łysa Góra to doskonałe miejsce na spacer, przejażdżkę rowerową, piknik a nawet narty! Obok latarni morskiej to bardzo popularne miejsce widokowe wznoszące się na 110 m n.p.m. Jeśli tylko zimowa aura dopisuje, to Łysa Góra zamienia się w stok narciarski o długości blisko 300 m z orczykowym wyciągiem. Działa tam też naśnieżanie i oświetlenie. To jedyny taki stok w Polsce z widokiem na morze!
Trójmiasto: punkty widokowe Gdynia
Punkt widokowy Kamienna Góra to bardzo popularne miejsce w Gdyni. Położony jest w najmniejszej dzielnicy miasta. Z wysokości ponad 50 m n.p.m można podziwiać Zatokę Gdańską, port i molo w Gdyni. Kamienna Góra znana jest również z wysokiego krzyża. Dodatkową atrakcją jest kolejka, która prowadzi z okolic Teatru Muzycznego właśnie na samą górę. Wjazd blisko 100-metrową trasą jest bezpłatny.
Wieża widokowa w Kolibkach to darmowy punkt widokowy dla osób, które nie mają lęku wysokości. Wieża, choć można tu użyć również określenia maszt telekomunikacyjny, usytuowana jest na wzgórzu, a taras widokowy znajduje się 28 metrów nad ziemią. Na taras prowadzi 150 schodów ułożonych w spiralę.
Taras widokowy na Górze Donas znajduje się na wysokości 231 m n.p.m. jest to więc najwyższy punkt widokowy w całym Trójmieście. Donas to najwyżej położony punkt Gdyni, a dokładniej wzniesienie moreny czołowej, który znajduje się w dzielnicy Dąbrowa. I w tym przypadku wieża pełni funkcję masztu telekomunikacyjnego. Udostępniania jest od kwietnia do października przy dobrej pogodzie.
Podsumowanie
Odwiedzając Trójmiasto na kilka dni, trudno zwiedzić i poznać wszystkie zakątki aglomeracji. Pewną alternatywą jest odwiedzenie punktów widokowych. Dzięki nim możesz cieszyć się malowniczymi krajobrazami, podziwiać miasta z lotu ptaka i doświadczyć niepowtarzalnego uroku tego regionu.